W=F*D F=ma will solve for force a=9.8m/s^2 9.8*15=F
So, (2460/(9.8*15)= D
It requires 2460 J of work to lift a 15-kg bucket of water from the bottom of a well to the top. How deep is the well?
2 answers
M*g = 15*9.8 = 147 N. = Force of bucket.
W = F*d = 2460.
147d = 2460,
d =
W = F*d = 2460.
147d = 2460,
d =