250 kg/sqcm is NOT pressure. mass in kg is NOT force
F = m * (g+a)
mass above 1 cm^2
=density * 10 cm^3
density = 1 gram/cm^3 = 10^-3 kg/cm^3
so
m = 10^-2 kg
so
10^-2 kg (2.5*9.81)
= 24.5 * 10^-2 Newtons/cm^2
I suspect the units are supposed to be Newtons/ meter^2 or "Pascals "
In SCI units water is about 1000 kg/m^3
so if you had water ten cm deep that would be m = 100 kg over a square meter
100kg/m^2 * 2.5 *9.81 m/s^2=2453 N/m^2
A bucket containing water of depth of 10cm is kept in a lift which is vertically upwards with an acceleration which is eaqual to 1½ times of acceleration due to gravity. Then pressure intensity at bottom of the bucket is?
Ans:250kg/sqcm
1 answer