The velocity graph of a particle moving along the x-axis is shown. The particle has zero velocity at t=0.00s and reaches a maximum velocity, vmax, after a total elapsed time, t total. If the initial position of the particle is x0 =6.22m, the maximum velocity of the particle is vmax=47.6m/s, and the total elapsed time is t total=17.6s, what is the particle's position at t=11.7s?
At t=11.7s, what is the particle's velocity?
At t=11.7s, what is the particle's acceleration?
the graph is a linear line increasing from origin
3 answers
The area under the graph from t=0 to the time asked for is distance. Since it is a straight line, use your area formulas to figure it out. Distance is the area from y=0 t the graph, from t0 to time t.
a=47.6-0/17.6
a=2.705 seconds
a=2.705 seconds
let me try this again area formula is 1/2 x b x h
1/2 x 2.705 x 6.22 m/s = 8.4125 m
is this correct? so after 11.7 seconds the particle position will be 8.4125 m?
1/2 x 2.705 x 6.22 m/s = 8.4125 m
is this correct? so after 11.7 seconds the particle position will be 8.4125 m?