To find the cost per pound, divide the total cost by the amount of pounds.
$25 / 15 pounds = $1.67 per pound
Sonia bought 15 pounds of candies to give away for Halloween. She paid $25 for the candies. What is the cost per pound?(1 point)
1 answer