Vicky bought 3 1/2 pounds of oranges. Each pound costs $3.90. Which of the following equations represents the total cost, c , Vicky paid for the oranges and the amount of money she spent?(1 point)

Responses

3.90/3.5 = c; Vicky paid $13.65.

3.90c = 3.5; Vicky paid $0.90.

c/3.5 = 3.90; Vicky paid $13.65.

c/3.90 = 3.5; Vicky paid $1.11.

1 answer

The correct equation is: c = 3.90 * 3.5; Vicky paid $13.65.