Reginald spent $2.86 on 4(2)/(5) pounds of bananas. What is the cost of one pound of bananas? Responses A $0.65$0.65 B $0.67$0.67 C $1.47$1.47 D $1.54
3 answers
We have $\frac{4}{5}$ pounds of bananas, so we multiply the cost per pound by $\frac45$ to get the total cost. If the cost per pound is $x,$ then $x\cdot\frac45=\frac{14}{20}\cdot x=\frac{14}{20}\cdot 2.86=2.002,$ which is about $2.$ To get from $2.002$ to $2.86$ we multiply by a bit more than $\frac{2.86}{2.002}\approx 1.429$ However, we don't need to be very accurate, so we can round up to $\boxed{\textbf{(B) }0.67}.$
which option is it?
Apologies for the confusion. The correct option is $\boxed{\textbf{(A)} \ 0.65}$.