Reginald spent $2.86 on pounds of bananas. What is the cost of one pound of bananas?

Responses
A $0.65$0.65
B $0.67$0.67
C $1.47$1.47
D $1.54$1.54

1 answer

To find the cost of one pound of bananas, we divide the total amount spent by the number of pounds.

$2.86 รท 1 = 2.86$

Therefore, the cost of one pound of bananas is $2.86.

None of the given options match with the correct answer.