Reginald spent $2.86 on pounds of bananas. What is the cost of one pound of bananas?
Responses
A $0.65$0.65
B $0.67$0.67
C $1.47$1.47
D $1.54
1 answer
To find the cost of one pound of bananas, we divide the total cost by the number of pounds. Therefore, $2.86 divided by 5 is $0.57. The cost of one pound of bananas is $0.57. However, none of the answer choices match this value. Therefore, there may be an error in the given information or answer choices.