Reginald spent $2.86 on 4.75 pounds of bananas. What is the cost for one pound of bananas

1 answer

To find the cost for one pound of bananas, we can divide the total cost by the total weight of bananas purchased.

Cost for one pound of bananas = $2.86 / 4.75 pounds
Cost for one pound of bananas = $0.60

Therefore, the cost for one pound of bananas is $0.60.
Similar Questions
    1. answers icon 5 answers
  1. McIntosh Apples($) Cost per Pound Pounds ($) Cost 2 3.70 3 5.55 4 7.40 The costs per pound for Granny Smith apples and McIntosh
    1. answers icon 1 answer
  2. McIntosh Apples($) Cost per Pound Pounds ($) Cost 2 3.70 3 5.55 4 7.40 The costs per pound for Granny Smith apples and McIntosh
    1. answers icon 1 answer
  3. McIntosh Apples($) Cost per Pound Pounds ($) Cost 2 3.70 3 5.55 4 7.40 The costs per pound for Granny Smith apples and McIntosh
    1. answers icon 1 answer
more similar questions