To find the cost for one pound of bananas, we can divide the total cost by the total weight of bananas purchased.
Cost for one pound of bananas = $2.86 / 4.75 pounds
Cost for one pound of bananas = $0.60
Therefore, the cost for one pound of bananas is $0.60.
Reginald spent $2.86 on 4.75 pounds of bananas. What is the cost for one pound of bananas
1 answer