1.39 / 12 = $0.116 per ounce
2.79 / 24 = $0.116 per ounce
Product A is a 12-ounce bottle of generic popcorn oil that sells for $1.39.
Product B is a 24-ounce popcorn oil bottle that costs $2.79.
Which is the better buy?
1 answer