You have it backwards.
1.39 / 12 = $0.1158 per ounce
2.79 / 24 = $0.1163 per ounce
Technically, the 12-ounce bottle is the better buy, but since both prices per ounce round to 12 cents, they are essentially the same price.
I'm having problem understanding this answer. Product A is a 12-ounce bottle of generic popcorn oil that sells for $1.39, Product B is a 24-ounce popcorn oil bottle that costs $2.79, which is the better buy?
Is this math problem right or no,
12/1.39=8.633 24/
2.79=8.602, that =12oz. bottle.
3 answers
Can somebody help me to understand this problem. A write 87% decimal.
B. write 29% decimal,
B. write 29% decimal,
http://www.mathsisfun.com/converting-decimals-percents.html