Ask a New Question
Search
Product A is a 12-ounce
Mia can purchase a 40-ounce jar of peanut butter for $5.20 or a 15-ounce jar for $2.70. How much does Mia save per ounce by
1 answer
asked by
h
112 views
A juice company sells its product in either a 48-ounce size or a 32-ounce size. It charges $3.90 for the 48-ounce size. How much
1 answer
asked by
Jellibeans
629 views
The price of 10 ounces of crackers is $3.00. What is the unit price? Round your answer to the nearest cent.
(1 point) Responses
1 answer
asked by
poop
80 views
The price of 8.4 ounces of crackers is $2.42. What is the unit price? Round your answer to the nearest cent.
(1 point) Responses
2 answers
asked by
e
89 views
What is the unit price for an ounce of coffee if a 120-ounce package costs $9.60?
$0.08 per ounce $0.80 per ounce $1.25 per ounce
1 answer
asked by
The boundaries of the former Soviet Union changed
22 views
A 16 2/5 ounce package of medicated cough drops costs $0.99. What is the unit cost?
A. $0.08 per ounce B. $0.50 per ounce C.
8 answers
asked by
Bob Tehe Builder
3,267 views
Approximate the unit price of a 10 ounce bottle of ketchup that sells for $1.59.
6¢ per ounce 0.16¢ per ounce 63¢ per ounce
1 answer
17 views
A 16 2/5 ounce package of breath mints costs $1.48. What is the unit cost?
$0.08 per ounce $0.12 per ounce $0.09 per ounce $0.06
1 answer
asked by
erm
356 views
A 16 2/5 ounce package of breath mints costs $1.48. What is the unit cost?
$0.08 per ounce $0.12 per ounce $0.09 per ounce $0.06
1 answer
asked by
Mylen
202 views
A certain product has a unit price of 9.5 cents per ounce. The product sells in bottles of 14 ounces and is priced at $1.30.
As
2 answers
asked by
Alex
605 views