Ms. Davenport bought a dozen packages of spaghetti sauce mix priced at 3 packages for $1.29. What is the price of one package of spaghetti sauce mix?

Responses
A $0.32$0.32
B $0.43$0.43
C $1.55$1.55
D $2.32

1 answer

Since $1.29 is the price for 3 packages, we can find the price of one package by dividing $1.29 by 3:

$$\frac{1.29}{3} = 0.43$$

So the price of one package of spaghetti sauce mix is $\boxed{\textbf{(B)}\ $0.43}$.