Miss Davenport bought a dozen packages of spaghetti sauce Mix priced at 3 packages for a $1.29. What is the price of one package of spaghetti sauce mix

1 answer

To find the price of one package of spaghetti sauce mix, divide the total price by the number of packages in a dozen.

Since there are 12 packages in a dozen, divide 1.29 by 12:
1.29 / 12 = $0.1075.

Therefore, one package of spaghetti sauce mix costs $0.1075.