Mrs. Davenport bought a dozen packages of spaghetti sauce. Mix priced at 3 packages for a $29. What is the price of one package of spaghetti sauce mix

1 answer

To find the price of one package of spaghetti sauce mix, we divide the total price by the number of packages in a dozen.

Since there are 12 packages in a dozen, we divide $29 by 12:

Price of one package = $29 รท 12 = $2.42.

Therefore, the price of one package of spaghetti sauce mix is $2.42.