Mia can purchase a 40-ounce jar of peanut butter for $5.20 or a 15-ounce jar for $2.70. How much does Mia save per ounce by buying the 40-ounce jar?

3 answers

5.20/40 = 13 cents/oz
2.70/15 = 18 cents/oz
difference = 5 cents/ oz
The difference is 5 cents
5(−6)