Sue's Organic sells a 24-ounce jar of peanut butter that costs 5 less per ounce than their 16-ounce jar. What is the total price of their 24-ounce jar of peanut butter?

1 answer

depends on how much per ounce the 16-oz jar costs.

Figure that out, subtract 5 cents, and then multiply that by 24 oz.