Jesse bought 10 more pencils than erasers. A pencil costs $0.15, and an eraser costs $0.22. He paid a total of $4.46. How many erasers did Jesse buy?

~I got some help and ended up here
22x+14(x+10)=446 I just don't know how to solve the rest of the problem do I just factor it out and got 8.5.I don't know how to get the amount of erasers he she/he bought.

3 answers

p = e + 10

15 p + 22 e = 446

15 (e + 10) + 22 e = 446

37 e = 296
Jesse bought 8 erasers.
18*.15=2.7$
8*.22=1.76
1.76+2.7 = 4.46$
Expand and simplify does not work.
Instead, refer to the prices.
15(x+10)+22x = 446
15x+150+22x = 446 (15*x + 15*10)
15x+22x = 446-150
37x = 296
x = 296/37
x = # of erasers bought = 8