number of erasers ---- x
number of pencils ----- x+10
22x + 14(x+10) = 446
solve for x
Jesse bought 10 more pencils than erasers. A pencil costs $0.15, and an eraser costs $0.22. He paid a total of $4.46. How many erasers did Jesse buy?
I dont understand this problem havent done it in a long time.
1 answer