Ask a New Question
Search
Jesse bought 10 more pencils
Jesse bought 10 more pencils than erasers. A pencil costs $0.15, and an eraser costs $0.22. He paid a total of $4.46. How many
3 answers
asked by
Edgard
976 views
Jesse bought 10 more pencils than erasers. A pencil costs $0.15, and an eraser costs $0.22. He paid a total of $4.46. How many
1 answer
asked by
Edgard
505 views
Mrs park bought 2 packeges of pencils. Each package has 30 pencils. Each of mrs parks 26 students will get an equal number of
1 answer
195 views
Word Problem:
David bought a total of 20 pens and pencils for school. If the number of pens he bought is represented by x and the
1 answer
63 views
Hong bought n packs of pencils. Each pack has 15 pencils. Write an equation to represent the total number of pencils p that Hong
1 answer
62 views
Miguel bought n packs of pencils. Each pack has 12 pencils. Write an equation to represent the total number of pencils p that
1 answer
58 views
Carmen bought 3 box of pencils. Each box has the same number of pencils. She used 5 pencils and 7 pencils left over. How many
12 answers
asked by
MIKI
901 views
Nathan sells pencils in boxes of 10 and 12. Roy bought x boxes of 12 pencils.
(a) Write down an expression, in terms of x, for
1 answer
asked by
Emily
518 views
The art teacher bought some boxes of colored pencils with 7
pencils in each box. She bought a total of 28 pencils. Write an
1 answer
asked by
Noah
710 views
Read the story.
Baldwin bought 5 packs of wooden pencils. Each pack had 12 pencils in it. He also used a coupon for 4 free
1 answer
79 views