A pencil, eraser and notebook cost a total of $1. If a pencil costs more than 2 erasers, 8 erasers cost more than 3 notebooks, and 5 notebooks cost more than 6 pencils, find the cost of a pencil. I don't know what to do. please help!!!!

1 answer

n+p+4=100¢

p>2e
8e>3n
5n>6p

I sort of used systematic trial and error for this.

But I got:
n=45¢, p=37¢, and e=18¢

It works since:

37>2*18
8*18>3*45
5*45>6*37

Good luck (,from five years later)!