To find the cost per pound, divide the total cost by the number of pounds.
Cost per pound = Total cost / Number of pounds
Cost per pound = $25 / 15 pounds = $1.67 per pound
Therefore, the cost of candies per pound is $1.67.
Amaya bought 15 pounds of candies to give away for holloeween. She paid $25 for the candies. What is the cost per pound
1 answer