Ask a New Question
Search
Amaya bought 15 pounds of
Amaya bought 15 pounds of candies to give away for holloeween. She paid $25 for the candies. What is the cost per pound
1 answer
asked by
Hanna
107 views
Mother bought 5 pounds of chicken, 7 pounds of beef, and 3 pounds of pork. What is the mean weight of the meat?
5 pounds 7 pounds
1 answer
asked by
Dolly bu
81 views
A merchant bought 15 2/5 pounds of apples and pears to sell at a fruit stand. 8 3/4 pounds were apples. Calculate the number of
1 answer
81 views
Eric went to the store and bought
pounds of cheese. Eric also bought pounds of turkey. What was the total amount of turkey and
1 answer
50 views
Amanda and Jessica bought vegetables for their newly opened restaurant. Amanda bought potatoes and onions. For every 18 pounds
1 answer
asked by
ash
1,556 views
Luisa bought 2 1/2 pounds of apples, 3 3/8 pounds of oranges, anf 1 1/4 pounds of pears. How many pounds of fruit did she buy in
1 answer
asked by
DBZ
605 views
Luisa bought 2 1/2 pounds of apples, 3 3/8 pounds of oranges, and 1 1/4 pounds of pears. How many pounds of fruit did she buy in
3 answers
asked by
DBZ
1,001 views
Rachel bought 859 pounds of peanuts and 0.1 pounds of raisins. How many pounds of snacks did she buy in all?
pounds
1 answer
asked by
elijah
101 views
Jenny bought 5 pounds of peanuts and 4.08 pounds of raisins. How many pounds of snacks did she buy in all?
pounds
1 answer
asked by
mav welborn
20 views
Jim bought 3 1/2 pounds of apples, 2 3/4 pounds of oranges, 1 1/4 pounds of grapes, and 2 5/8 pounds of bananas. If Jim gives
2 answers
asked by
Anonymous
1,958 views