Sonia bought 15 pounds of candies to give away for Halloween. She paid $25 for the candies. What is the cost per pound? (1 point)

1 answer

To find the cost per pound, divide the total cost by the weight of the candies.
Cost per pound = Total cost / Weight of candies
Cost per pound = $25 / 15 pounds = $1.67/pound