A simple U tube contains mrecury. When 13.6cm of water is poured in one arm caculate the rise of mercury in the other arm

4 answers

Let
s=specific gravity of mercury=13.6
K=point at lower end of water column
h=height of mercury above K in the other column
then
equate pressure at K on both arms:
13.6*1.00 = h*13.6
solving, h=1.00 cm
This means that the mercury level was at 1.00/2=0.50 above K before adding water.
Calculate the rise of mercury on the other arm.
Solve it
Gaand me suii gusa madarchod
Teri maa ka bada bhosda