A farmer at a farmers’ market creates a sign to show equivalent rates of the cost of tomatoes per pound. Number of Pounds Cost in Dollars Rate 0.5 1.75 $1.750.5 lb. 4 14.00 $14.004 lb. 7 24.50 $24.507 lb. If she were to add another row for 10 pounds of tomatoes, what number would be in the numerator for its corresponding rate? (1 point) $

1 answer

The rate is calculated by dividing the cost in dollars by the number of pounds.

For the current rates, we have:
Rate for 0.5 pounds = $1.75 / 0.5 = $3.50 per pound
Rate for 4 pounds = $14.00 / 4 = $3.50 per pound
Rate for 7 pounds = $24.50 / 7 ≈ $3.50 per pound

Since all the rates are equal at $3.50 per pound, we can conclude that the rate for 10 pounds would also be $3.50 per pound. Therefore, the number in the numerator for its corresponding rate would still be $3.
Similar Questions
    1. answers icon 1 answer
  1. 2. The farmer's market is selling apples today at a price of 6 for $8.40.A. What is the unit rate for each apple? Show your
    1. answers icon 2 answers
  2. Apples at the local farmer's market cost $1.25 per pound.Write a function rule`f` that gives the total cost of apples in terms
    1. answers icon 1 answer
  3. #19.Apples at the local farmer's market cost $1.25 per pound. Write a function rule f​ that gives the total cost of apples in
    1. answers icon 1 answer
more similar questions