A farmer at a farmers' market creates a sign to show equivalent rates of the cost of tomatoes per pound. If she were to add another row for 10 pounds of tomatoes, what number would be in the numerator for its corresponding rate?

Number of pounds:
0.5
4
7
Cost in Dollars
1.75
14.00
24.50
Rate
$1.75/0.5lb.
$14.00/4lb.
$24.50/7lb.

1 answer

If the farmer were to add another row for 10 pounds of tomatoes, the numerator for its corresponding rate would be $35.00.
Similar Questions
    1. answers icon 1 answer
  1. 2. The farmer's market is selling apples today at a price of 6 for $8.40.A. What is the unit rate for each apple? Show your
    1. answers icon 2 answers
  2. Apples at the local farmer's market cost $1.25 per pound.Write a function rule`f` that gives the total cost of apples in terms
    1. answers icon 1 answer
  3. #19.Apples at the local farmer's market cost $1.25 per pound. Write a function rule f​ that gives the total cost of apples in
    1. answers icon 1 answer
more similar questions