2. The farmer's market is selling apples today at a price of 6 for $8.40.

A. What is the unit rate for each apple? Show your work.

B. Emma needs to buy 26 apples for the apple butter. How much will 26 apples cost at the farmer's market? Explain your reasoning.

2 answers

A. The unit rate for each apple is $1.40. To calculate this, divide the total cost of 8.40 by the number of apples (6): 8.40/6 = 1.40.

B. 26 apples will cost $35.60. To calculate this, multiply the unit rate of 1.40 by the number of apples (26): 1.40 x 26 = 35.60.
one small problem with your robot generated answer:

26($1.40) = $36.40 , not 35.60
Similar Questions
  1. Apples at the local farmer's market cost $1.25 per pound.Write a function rule`f` that gives the total cost of apples in terms
    1. answers icon 1 answer
  2. #19.Apples at the local farmer's market cost $1.25 per pound. Write a function rule f​ that gives the total cost of apples in
    1. answers icon 1 answer
  3. 3. Given market demand Qd = 50 - P, and market supply P = Qs + 5A) Find the market equilibrium price and quantity? B) What would
    1. answers icon 1 answer
  4. Apples at the local farmer's market cost $1.25 per pound.Write a function rule`f` that gives the total cost of apples in terms
    1. answers icon 1 answer
more similar questions