A. The unit rate for each apple is $1.40. To calculate this, divide the total cost of 8.40 by the number of apples (6): 8.40/6 = 1.40.
B. 26 apples will cost $35.60. To calculate this, multiply the unit rate of 1.40 by the number of apples (26): 1.40 x 26 = 35.60.
2. The farmer's market is selling apples today at a price of 6 for $8.40.
A. What is the unit rate for each apple? Show your work.
B. Emma needs to buy 26 apples for the apple butter. How much will 26 apples cost at the farmer's market? Explain your reasoning.
2 answers
one small problem with your robot generated answer:
26($1.40) = $36.40 , not 35.60
26($1.40) = $36.40 , not 35.60