#19.

Apples at the local farmer's market cost $1.25 per pound.

Write a function rule f​ that gives the total cost of apples in terms of the number of pounds, x.

1 answer

The function rule f that gives the total cost of apples in terms of the number of pounds, x, can be written as: f(x) = 1.25x.