A company orders 21 boxed lunches from a deli for $196.35. If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch?

1 answer

To find the unit cost of each boxed lunch, we need to divide the total cost ($196.35) by the number of boxed lunches (21).

Unit cost = Total cost / Number of boxed lunches

Unit cost = $196.35 / 21

Unit cost = $9.35

Therefore, the unit cost of each boxed lunch is $9.35.