To find the unit cost of each boxed lunch, we need to divide the total cost ($196.35) by the number of boxed lunches (21).
Unit cost = Total cost / Number of boxed lunches
Unit cost = $196.35 / 21
Unit cost = $9.35
Therefore, the unit cost of each boxed lunch is $9.35.
A company orders 21 boxed lunches from a deli for $196.35. If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch?
1 answer