Let's assume the cost of each boxed lunch is "x".
According to the information given, 11 boxed lunches cost $108.90. So, the equation can be set up as:
11x = 108.90
To find the cost of one boxed lunch, we can divide both sides of the equation by 11:
x = 108.90 / 11
x = 9.90
Now, we can use this value to find the cost of 17 boxed lunches:
17 * 9.90 = $<<17*9.90=168.30>>168.30
Therefore, 17 boxed lunches cost $168.30.
a company orders 11 boxed lunches from a deli for 108.90 if each boxed lunch costs the same amount how much do 17 boxed lunches cost
1 answer