(a/2) t^2
a = 2 m/s^2
t = 10 s
Turn the crank.
A car starts from rest its acceleration is 2m.s-2 in a straight line. What is it displacement after 10 seconds?
3 answers
1,5m.s-2
Wrong number; wrong dimensions.
1*10^2 = 100 m
What exactly are you doing?
1*10^2 = 100 m
What exactly are you doing?