Asked by carlton
A 450 g block is at rest on a horizontal surface. The coefficient of static friction between the block and the surface is 0.670, and the coefficient of kinetic friction is 0.380. A force of magnitude P pushes the block forward and downward as shown in the figure below. Assume the force is applied at an angle of 39.0° below the horizontal.
(a) Assuming P is large enough to make the block move, find the acceleration of the block as a function of P. (Use P as necessary and round numbers to the third decimal place.) (b) If P = 6.81 N, find the acceleration and the friction force exerted on the block.
a = m/s2
Ffriction = N
(c) If P = 13.62 N, find the acceleration and the friction force exerted on the block.
a = m/s2
Ffriction = N
(d) Describe in words how the acceleration depends on P.
(a) Assuming P is large enough to make the block move, find the acceleration of the block as a function of P. (Use P as necessary and round numbers to the third decimal place.) (b) If P = 6.81 N, find the acceleration and the friction force exerted on the block.
a = m/s2
Ffriction = N
(c) If P = 13.62 N, find the acceleration and the friction force exerted on the block.
a = m/s2
Ffriction = N
(d) Describe in words how the acceleration depends on P.
Answers
Answered by
Henry
Wb = mg = 0.45kg * 9.8N/kg = 4.41N. =
Weight of block.
Fb = (4.41N,0deg.).
Fp=Fh = 4.41sin(0) = 0 = Force parallel
to hor. surface.
Fv = 4.41cos(0) = 4.41N. = Force perpendicular to hor. surface.
Ff = u*Fv = 0.67 * 4.41 = 2.95N. = Force of static friction.
Ff = u*Fv = 0.360 * 4.41 = 1.59N. = Force of kinetic friction.
a. P must overcome the static friction to move the block:
Pcos39 - Ff = 0,
Pcos39 = Ff,
Pcos39 = 2.95,
P = 2.95 / cos39 = 3.8N. = Force applied.
When block starts to move, P must overcome kinetic friction to accelerate:
Fn = Pcos39 - Ff = 2.95 - 1.59 = 1.36 = Net force.
a = Fn / m = 1.36 / 0.45 = 3.03m/s^2.
b. Fn = 6.81cos39 - 1.59 = 3.7N.
a = Fn / m = 3.7 / 0.45 = 8.23m/s^2.
c. Fn = 13.62cos39 - 1.59 = 8.99N.
a = 8.99 / 0.45 = 19.98m/s^2.
d. Increasing P causes an increase in the net force, and the acceleration is proportional to the net force(a=Fn/m).
Weight of block.
Fb = (4.41N,0deg.).
Fp=Fh = 4.41sin(0) = 0 = Force parallel
to hor. surface.
Fv = 4.41cos(0) = 4.41N. = Force perpendicular to hor. surface.
Ff = u*Fv = 0.67 * 4.41 = 2.95N. = Force of static friction.
Ff = u*Fv = 0.360 * 4.41 = 1.59N. = Force of kinetic friction.
a. P must overcome the static friction to move the block:
Pcos39 - Ff = 0,
Pcos39 = Ff,
Pcos39 = 2.95,
P = 2.95 / cos39 = 3.8N. = Force applied.
When block starts to move, P must overcome kinetic friction to accelerate:
Fn = Pcos39 - Ff = 2.95 - 1.59 = 1.36 = Net force.
a = Fn / m = 1.36 / 0.45 = 3.03m/s^2.
b. Fn = 6.81cos39 - 1.59 = 3.7N.
a = Fn / m = 3.7 / 0.45 = 8.23m/s^2.
c. Fn = 13.62cos39 - 1.59 = 8.99N.
a = 8.99 / 0.45 = 19.98m/s^2.
d. Increasing P causes an increase in the net force, and the acceleration is proportional to the net force(a=Fn/m).
There are no AI answers yet. The ability to request AI answers is coming soon!
Submit Your Answer
We prioritize human answers over AI answers.
If you are human, and you can answer this question, please submit your answer.