Asked by Lydia
Lee Holmes deposited $16,600 in a new savings account at 9% interest compounded semiannually. At the beginning of year 4, Lee deposits an additional $41,600 at 9% interest compounded semiannually.
At the end of year 6, what is the balance in Lee’s account?
I have tried and I got $44691.78 but that is incorrect. I solved each part separately then added the what he deposited. PLEASE HELP ME!!
Math - Steve, Wednesday, October 12, 2011 at 1:58pm
It's not quite clear from the language, but it appears that after 3 years, an additional deposit was made, and then the current balance is left to draw 9% interest for two more years. If that's the case, then
to start: 16600
at the end of year 3, he has 16600*1.045^6 = 21617.52
Add 41600 = 63217.52
After two more years, 63217.52*1.045^4 = 75388.07
Math - Steve, Wednesday, October 12, 2011 at 2:00pm
Oops. That just takes us 5 years.
63217.52*1.045^6 = 82325.66
Math - Reiny, Wednesday, October 12, 2011 at 4:50pm
Make a time graph to see how the periods work
amount = 16600(1.045)^12 + 41600(1.045)^6
= 82 325.65
Math - Lydia, Saturday, October 15, 2011 at 9:08am
Thannk you both of you but both answers are incorrect. I can input the answer to see if it is right and both are wrong. We are all missing something. If anyone else wants to try please do!!!
Answers
Answered by
Reiny
I stand by my solution where I said"
"Math - Reiny, Wednesday, October 12, 2011 at 4:50pm
Make a time graph to see how the periods work
amount = 16600(1.045)^12 + 41600(1.045)^6
= 82 325.65 "
BTW, Steve had the same answer.
Proof my answer is correct:
rate = .045 per half-year
Balance now: 16600
balance after 1 yr = 16600(1.045)^2 = 18127.62
balance after 2 yrs. = 18127.62(1.045)^2 = 19795.81
balance after 3yrs = 19795.81(1.045)^2 = 21.617.52
at that point, beginning of year 4, an additional 41600 in added
balance after 3 yrs = 63217.52
balance after 4 yrs = 63217.52(1.045)^2 = 69035.11
balance after 5 yrs = 69035.11(1.045)^2 = 75388.07
balance after 6 yrs = 75388.07(1.045)^2 = <b>82325.65</b>
PLease accept the inescapable conclusion that this answer is correct
"Math - Reiny, Wednesday, October 12, 2011 at 4:50pm
Make a time graph to see how the periods work
amount = 16600(1.045)^12 + 41600(1.045)^6
= 82 325.65 "
BTW, Steve had the same answer.
Proof my answer is correct:
rate = .045 per half-year
Balance now: 16600
balance after 1 yr = 16600(1.045)^2 = 18127.62
balance after 2 yrs. = 18127.62(1.045)^2 = 19795.81
balance after 3yrs = 19795.81(1.045)^2 = 21.617.52
at that point, beginning of year 4, an additional 41600 in added
balance after 3 yrs = 63217.52
balance after 4 yrs = 63217.52(1.045)^2 = 69035.11
balance after 5 yrs = 69035.11(1.045)^2 = 75388.07
balance after 6 yrs = 75388.07(1.045)^2 = <b>82325.65</b>
PLease accept the inescapable conclusion that this answer is correct
Answered by
Ryan
Reiny your answer is not even close to correct.
Answered by
Kim
Principal=$16,600
r=9%/2 (semiannually)=4.5%
n= 3yrs@2 (periods per year)= 6
Factor per chart= 1.3023
After 3 years p*f
16,600*1.3023= 21618.18
add deposit from yr4
21618.18+41,600.00= 63218.18
since it is the same time period (3rs) and same pecentage (9%) the factor is the same.
1.3023*63218.18=$82,329.04
r=9%/2 (semiannually)=4.5%
n= 3yrs@2 (periods per year)= 6
Factor per chart= 1.3023
After 3 years p*f
16,600*1.3023= 21618.18
add deposit from yr4
21618.18+41,600.00= 63218.18
since it is the same time period (3rs) and same pecentage (9%) the factor is the same.
1.3023*63218.18=$82,329.04
There are no AI answers yet. The ability to request AI answers is coming soon!
Submit Your Answer
We prioritize human answers over AI answers.
If you are human, and you can answer this question, please submit your answer.