System of equations:
7s + 1b = 47
4s + 5b = 49
Solve using elimination:
7s + 1b = 47
-4s - 5b = -49
3s = -2
s = -2/3
7(-2/3) + 1b = 47
-14/3 + 1b = 47
1b = 61/3
b = 61/3
Answer: The candy costs $61/3 per pound.
Write a system of equations to describe the situation below, solve using elimination, and fill in the blanks.
Two friends visited a taffy shop. Martin bought 7 pounds of strawberry taffy and 1 pound of banana taffy for $47. Next, Bobby bought 4 pounds of strawberry taffy and 5 pounds of banana taffy for $49. How much does the candy cost?
1 answer