To find the unit rate, divide the price by the number of ounces:
For Choice A:
Unit rate = $3.49 ÷ 22 ounces = $0.1586 per ounce
For Choice B:
Unit rate = $4.79 ÷ 40 ounces = $0.1198 per ounce
Therefore, the lowest price per ounce is Choice B.
Which unit rate is the lowest price per ounce?
Choice A: 22 ounces of potato chips for $3.49
Choice B: 40 ounces of potato chips for $4.79
(5 points)
Group of answer choices
The unit rates are equal.
Choice B
The unit rates cannot be determined.
Choice A
1 answer