Tony was asked to bring root beer for root beer floats to the end of year class party. He is only given so much money for his budget. He finds a 64 ounce bottle for $3.20. What is the unit unit rate price per ounce?

1 answer

To find the unit rate price per ounce, divide the total cost of the 64 ounce bottle of root beer by the number of ounces: $3.20 / 64 = $0.05/ounce. Answer: \boxed{5}.