To find the unit price, divide the total cost by the number of ounces in the bottle.
Total cost of the bottle: $3.20
Number of ounces in the bottle: 64 oz
Unit price = Total cost / Number of ounces
Unit price = $3.20 / 64 oz
Unit price = $0.05 per oz
The unit price of the root beer is $0.05 per ounce.
tony was asked to bring root beer for root beer floats to the end of year class party. He is only given so much money for his budget. He finds a 64 oz. bottle for $3.20. What is the unit price?
2 answers
Gloria is making flower arrangements for a wedding. She has a total of 112 flowers and 14 vases to fill. What is the unit rate of flowers per vase?(1 point)
Responses
8 flowers
14 flowers
6 flowers
10 flowers
Responses
8 flowers
14 flowers
6 flowers
10 flowers