tony was asked to bring root beer for root beer floats to the end of year class party. He is only given so much money for his budget. He finds a 64 oz. bottle for $3.20. What is the unit price?

2 answers

To find the unit price, divide the total cost by the number of ounces in the bottle.

Total cost of the bottle: $3.20
Number of ounces in the bottle: 64 oz

Unit price = Total cost / Number of ounces
Unit price = $3.20 / 64 oz
Unit price = $0.05 per oz

The unit price of the root beer is $0.05 per ounce.
Gloria is making flower arrangements for a wedding. She has a total of 112 flowers and 14 vases to fill. What is the unit rate of flowers per vase?(1 point)
Responses

8 flowers

14 flowers

6 flowers

10 flowers