Vicky bought 3 1/2

• of oranges. Each pound costs $3.90. Which of the following equations
represents the total cost, c, Vicky paid for the oranges and the amount of money she spent? (1 point)
O: 3.5 = 3.90; Vicky paid $13.65.
O 3.90c = 3.5; Vicky paid $0.90.
O 3.90 = 3.5; Vicky paid $1.11.
O 3.00 = c; Vicky paid $13.65.

1 answer

The correct equation represents the total cost, c, Vicky paid for the oranges and the amount of money she spent is:

3.90 * 3.5 = c; Vicky paid $13.65.