To determine how much Suman will save per pound if he buys the Sweet Sugar brand, we need to compare the price per pound for both brands.
For the Sweet Sugar brand, the price (5) for 25 lbs. is stated as $30.00. Therefore, the price per pound for Sweet Sugar is $30.00 / 25 lbs. = $1.20.
For the Super Sugar brand, the price (5) for 25 lbs. is stated as $34.10. Therefore, the price per pound for Super Sugar is $34.10 / 25 lbs. = $1.36.
To calculate per pound savings, we subtract the price per pound of Sweet Sugar ($1.20) from the price per pound of Super Sugar ($1.36):
$1.36 - $1.20 = $0.16
Therefore, Suman will save $0.16 per pound if he buys the Sweet Sugar brand.
Use the tables to answer the question
Sweet Sugar
Weight (lbs.) Price (5)
25
075
150
450
300
00
1000
30.00
Super Sugar
Weight (lbs.) Price (5)
375
115
100
310
250
775
1100
34.10
Based on the tables showing the price of buying different amounts of two brands of sugar Suman determined that Sweet Sugar was the better buy based on price alone How much money per pound will Suman save if he buys the Sweet Sugar brand?
(1 point)
Suman will save
per pound if he buys the Sweet Sugar brand
1 answer