Use the tables to answer the question.

Sweet Sugar
Weight (lbs.) Price ($)
2.5 0.75
15.0 4.50
30.0 9.00
100.0 30.00
Super Sugar
Weight (lbs.) Price ($)
3.75 1.16
10.0 3.10
25.0 7.75
110.0 34.10
Based on the tables showing the price of buying different amounts of two brands of sugar, Suman determined that Sweet Sugar was the better buy based on price alone. How much money per pound will Suman save if he buys the Sweet Sugar brand?

1 answer

To determine how much money per pound Suman will save if he buys the Sweet Sugar brand, we need to compare the prices per pound of the two brands.

For Sweet Sugar:
Price per pound = Price / Weight = 0.75 / 2.5 = 0.3 dollars per pound

For Super Sugar:
Price per pound = Price / Weight = 1.16 / 3.75 = 0.3093 dollars per pound

Suman will save 0.3093 - 0.3 = 0.0093 dollars per pound if he buys the Sweet Sugar brand.