To determine how much money per pound Suman will save by buying Sweet Sugar compared to Super Sugar, we first need to calculate the price per pound for both brands.
Calculating Price per Pound for Sweet Sugar:
-
For 2.5 lbs: \[ \text{Price per pound} = \frac{0.75}{2.5} = 0.30 \text{ per pound} \]
-
For 15.0 lbs: \[ \text{Price per pound} = \frac{4.50}{15.0} = 0.30 \text{ per pound} \]
-
For 30.0 lbs: \[ \text{Price per pound} = \frac{9.00}{30.0} = 0.30 \text{ per pound} \]
-
For 100.0 lbs: \[ \text{Price per pound} = \frac{30.00}{100.0} = 0.30 \text{ per pound} \]
Sweet Sugar price per pound: $0.30
Calculating Price per Pound for Super Sugar:
-
For 3.75 lbs: \[ \text{Price per pound} = \frac{1.16}{3.75} \approx 0.3093 \text{ per pound} \]
-
For 10.0 lbs: \[ \text{Price per pound} = \frac{3.10}{10.0} = 0.31 \text{ per pound} \]
-
For 25.0 lbs: \[ \text{Price per pound} = \frac{7.75}{25.0} = 0.31 \text{ per pound} \]
-
For 110.0 lbs: \[ \text{Price per pound} = \frac{34.10}{110.0} \approx 0.3100 \text{ per pound} \]
Super Sugar price per pound: approximately $0.31
Calculating Savings:
Now we can calculate how much Suman will save per pound:
\[ \text{Savings} = \text{Price per pound of Super Sugar} - \text{Price per pound of Sweet Sugar} \] \[ \text{Savings} = 0.31 - 0.30 = 0.01 \]
Therefore, Suman will save $0.01 per pound if he buys the Sweet Sugar brand.