the time for meeting is the time one has traveled distance d and the faster has traveled d+20
distance slower travels: d=5t
distance faster travels: d+20=15t
5t+20=15t
t=2 seconds, the slower car is halfway round, and the faster car has made it 1.5 around.
Two cars moves around a circle of circumference 20 m with speed of 5m/s and 15m/s, if the positions of these cars are observed every integer seconds, after how many seconds will the cars occupy the same position.
Help me show step
1 answer