To find the unit rate price per ounce, divide the total cost of a 64 oz. bottle by the number of ounces in the bottle.
$3.20 ÷ 64 oz. = $0.05/oz.
The unit rate price per ounce is $0.05/oz.
Tony was asked to bring root beer for root beer floats to the end of year class party. He is only given so much money for his budget. He finds a 64 oz. bottle for $3.20. What is the unit rate price per ounce?(1 point)
3 answers
Gloria is making flower arrangements for a wedding. She has a total of 112 flowers and 14 vases to fill. What is the unit rate of flowers per vase?(1 point)
To find the unit rate of flowers per vase, divide the total number of flowers by the number of vases.
112 flowers ÷ 14 vases = 8 flowers/vase
The unit rate of flowers per vase is 8 flowers/vase.
112 flowers ÷ 14 vases = 8 flowers/vase
The unit rate of flowers per vase is 8 flowers/vase.