To find the unit rate price per ounce, divide the cost of the 64oz bottle by 64:
3.20 / 64 = 0.05 per ounce
The unit rate price per ounce is $0.05.
Tony was asked to bring root beer for root beer floats to the end of year class party he is only given so much money for his budget he finds a 64oz bottle for 3.20 what is the unit rate price per ounce
1 answer