To find the unit rate price per ounce, divide the total cost of the 64 oz. bottle ($3.20) by the number of ounces (64):
$3.20 / 64 = $0.05
So the unit rate price per ounce is $0.05.
Tony was asked to bring root beer for root beer floats to the end of year class party. He is only given so much money for his budget. He finds a 64 oz. bottle for $3.20. What is the unit rate price per ounce?(1 point)
Responses
$0.50
$0.50
$0.05
$0.05
$1.00
$1.00
$5.00
$5.00
Skip to navigation
page 7 of 7
1 answer