upwind speed = 750 - v
downwind speed = 750 + v
total time = 2 hr 24 in = 2 24/60 = 2.40 hours
if upwind time is t
(750-v)t = 800
(750+v)(2.4 - t) = 800
eliminate t, solve for v
To measure the speed of the jet stream, a weather plane left its base at noon and flew 800 km directly against the stream with an air speed of 750 km/h. it then returned directly to its base, arriving at 2:24 P.M. What was the speed of jet stream?
1 answer