To model the total cost \( c \) for \( g \) gallons of gas, where the cost per gallon is $1.89, the correct equation for direct variation is:
\[ c = 1.89g \]
So the answer is: c = 1.89g.
1 answer
To model the total cost \( c \) for \( g \) gallons of gas, where the cost per gallon is $1.89, the correct equation for direct variation is:
\[ c = 1.89g \]
So the answer is: c = 1.89g.