Kevin decides to mix grades of gasoline in his truck. He puts in 5 gallons of regular and 10 gallons of premium for a total cost of $61.30. If premium gasoline costs $0.22 more per gallon than regular, what was the price of each grade of gasoline?

1 answer

If the regular gas costs x cents/gal, then

5x + 10(x+22) = 6130