The speed of an automobile of mass 1600 kg increases uniformly from 20 m/s to 30 m/s. What is the increase in its kinetic potential?

Given:
m = 1600 kg
V = 10 m/s

KE = 1/2 m v^2
KE = 1/2 (1600)(10)^2
KE = 80,000 J

Is this right?

1 answer

No, not even close.

KEincrease=1/2 m (Vf^2-Vi^2)
= 1/2 1600 *(900-400)